9 TAŞ / 12 TAŞ

9 TAŞ / 12 TAŞ

9 TAŞ / 12 TAŞ Ürünümüzü Telefon İle Sipariş Vermek İsterseniz 0362 233 55 00 Nolu Tekefonu Arayıp Sipariş Verebilirsiniz.

Müşteri Temsilcilerimiz En Kısa Sürede Sizinle İletişime Geçeceklerdir.

9 TAŞ / 12 TAŞ İle İlgili Yazılar, Resimler ve Diğer Metaryaller Firmamız İzni Olmadan Web Sitelerinde Yayınlanamaz, İzinsiz Kullanılamaz.

20.00TL
Stokta Var
Miktar:
Siparişlerinizi Havale İle Yapabilirsiniz

9 TAŞ / 12 TAŞ Açıklama

DOKUZ TAŞ OYUNU

Dokuz taş, bir zeka oyunudur. Tarihte ilk izi Mısır'da, MÖ 1400 yılında görülmüştür. Bu oyun birçok ülkede “Morris” diye bilinir. Üçtaş, Tik Tak To, Cüz, Dokuzluk, Dokurcun bu oyunun diğer adları veya benzerleridir.

DOKUZ TAŞ OYUNU NASIL OYNANIR?

* Dokuztaş oyunu 2 kişi ile oynanır.

*Her oyuncunun 9 taşı vardır.

*  Oyuncular oyuna kura ile başlar.

*  Kura sonunda kazanan oyuncu ilk taşı oyun tahtasına koyarak oyuna başlar. Sonra rakibi bir taş koyar. Her iki oyuncunun elindeki 9 taş bitinceye kadar sırası ile taşları oyun tahtası üzerine koyarlar. Oyuncular ellerindeki 9 taşı da oyun alanına bırakmadan oyun alanındaki hiçbir taşı oynatamazlar. Yani hamle yapamazlar.

*  Taşların yerleştirilmesi aşamasında oyunculardan biri yatay ya da dikey olarak taşlarını üçlü yapmışsa (cüz) rakibinin bir taşını alır. Rakibin üçlü (cüzü) varsa üçlü bozulmaz. Üçlü olmayanlardan birini alır. Ancak üçlü dışında başka taş yoksa üçlüyü bozarak bir taş alır. Çapraz olarak yapılan üçlemeler taş yemek için geçerli değildir.Taşlar arasında çizgi kanalı olmalıdır.

*  Tüm taşlar oyun tahtasına konulduktan sonra oyuncular sıraları geldikçe taşlarını birer birim boş alana hareket ettirmeye başlarlar.

*  Oyuncular taşları hareket ettirerek aynı düzlemde üç (3) taşı bir araya getirerek rakibinin taşını yiyebilir.

*  Oyuncular dokundukları taşı oynamak zorundadırlar.

*  Bir oyuncu 3 dakika içinde hamle yapmak zorundadır. 3 dakika içinde hamle yapmamışsa sırasını kaybeder, hamle sırası rakibe geçer.

*  Oyun tahtasında üçtaşı kalan oyuncu sıra kendisine geldiğinde taşlarını oyun tahtasında dilediği yere koyabilir. Yani en yakınındaki nokta ile en uzağındaki nokta arasında istediği bir noktaya taşını koyabilir.

Oyun normal devam ediyorsa oyunda  2 taşı kalan oyuncu oyunu kaybetmiş sayılır.

 

DOKUZ TAŞ OYUNUN FAYDALARI

*  Düşünme kabiliyetini geliştir

*  Öngörü kazandırır

*  Stratejik Düşünmeyi Sağlar

*  Dikkati yoğunlaştırma becerisi kazandırır

*  Özgüveni olumlu yönde etkiler

*  Sosyal gelişimi destekler